Altı Medeniyetin Dünyası

29 Temmuz 2019
Çeviri: Sanseiu
Düzenleme: Sanseiu
255 Görüntülenme
Bu bölümü 0 Kişi beğendi.

Altı Medeniyetin Dünyası Bölüm 313: Beklenmedik Gelişmeler

“Neler oluyor?”

“Gözlerim bana oyun mu oynuyor?”

İnsanlar kendi aralarında deli gibi fısıldaşıyordu, haksızda sayılmazlardı, kimse böyle bir şeyi beklemiyordu.

“Demek ki sadece güzellik iş yapmıyormuş!”

Üçüncü Büyük oturduğu yerde keyifle yayıldı, genç ve güzel kızın sahneye çıkmasının üzerinden on saniye geçmesine rağmen ilk kat dahi aydınlanmamıştı.

Buna rağmen Nora sakindi, bakışları tek noktaya, Kara Zambakların olduğu standa çevrilmişti. Deneme süresi on ile on beş saniye arasında belirlenmişti ve denetçi artık beklemeye gerek olmadığını görüp ağzını açmak üzereydi.

İstemsizce bir saniye daha beklemek istedi, sonradan düşündüğünde bunun hayatı boyunca verdiği en iyi karar olduğunu anlayacaktı.

On üçünü saniyede hiç belirti göstermeden beş seviye birden aydınlandı, sanki biri onlara yanmalarını emretmişti.

“Geçti! Kanlı Ay Nora, beş kan yıldızı!”

Görülmüş şey değildi bu olan, her seviye arasındaki fark çok büyüktü. Sadece tek bir rakam oynasa da, aslında aşılmayacak bir uçurum kadar mesafe olurdu iki kişinin kan uyumları arasında.

Beş kan yıldızı kişinin ileride kan teknikleri üzerinde büyük bir uzman olacağının işaretiydi, yetenekli olarak nitelenen dört yıldıza nazaran kıdemleri eşsizdi.

Altı yıldız ise efsanevi bir seviyeye tekabül ediyordu, daha önceki Şeyhler harici sadece bir kişi ona ulaşabilmişti. Bir nesilde bu başarıyı yakalamak Tarikat adına paha biçilmez bir hazine olurdu ve bu kişiler gelecek Şeyh olmak için yetiştirilirlerdi.

“Vay be, İkinci tüm kaynaklarını bu derebeyliğine mi aktardın?”

Soruyu duyan haşin bakışlı adamın kalan kaşları da çatıldı, Şeyh durumun bu kadar mı farkında değildi?

“Keşke, kaynaklarımız kendimize zor yettiğinde yıllardır kimseye bir şey veremiyoruz. Kanlı Ay Derebeyliği’ de bunlardan biri ama asıl ilginç olanı diğerleri gibi başkalarına el açmamalarına rağmen bu iki cevheri yetiştirmiş olmaları!”

Üçüncü kıpkırmızı olmuştu, fiilen bağımsızlığını ilan edenlerden birinin üyesi olarak taş tam olarak onun kafasına gelmişti.

“İlginç, çok ilginç! Güzelliği kadar yeteneği de sıra dışıymış bu kızın!”

Dudaklarını diliyle ıslatan yakışıklı adam, tekrar içki ve kadınların içine gömüldü, saman alevi gibi bir parlayıp bir sönüyordu seçmelere olan ilgisi.

Antuan ileri çıktı, klanının iki üyesi son nefeslerini alabilen bir derebeyliğinin altında kalmıştı, omuzlarında bu utancın yükü vardı.

İlk üç kat hemen aydınlandı, dördüncüde beş saniye sonra onları izledi. On saniye olmadan dördüncü seviyeye ulaşmıştı, başka bir zaman da olsa ilgi seli altında boğulması gerekirdi genç adamın ama önündeki olaylar bunu imkânsız hale getirmişti.

Hızla beşinci katı aydınlatan beyazlı çocukla, bir anda beş katı birden aydınlatan kızın görüntüleri hafızalardaki tazeliğini koruyordu. Alnındaki damarlar belirginleşti, Antuan kendini son limitlerine kadar zorluyordu.

On beşinci saniyede beşinci kat loş bir ışıkla aydınlandı, herkes bir ışık olduğunu görüyordu ancak diğer ikisinin aksine sanki bir perdeyle üstü örtülmüş gibi sönüktü.

“Geçti, Kanlı Yıldız Antuan, beş kan yıldızı!”

Klanın getirdiği topluluk harici pek bir ses çıkmadı, diğer dokuz klanın olduğu platformlardaki herkesin gözü yandaki sıranın başındaki genç adamdaydı.

Sıralama hiyerarşiye göre olurdu ve bu kişi iki beş yıldızlının ardından geliyorsa kesinlikle izlenmesi gereken birisiydi.

“Bir dakika!”

Üçüncü Büyük yerinden fırladığı gibi Jashua’nın sınanacağı taşın yanında belirdi, görevli onu görünce hürmetle eğilecekti.

“Bugün genç kahramanlar topraktan fışkıran mantarlar gibiler, gelip buna yakından şahit olmak istiyorum!”

Sözlerini tamamlayınca eliyle taşın başındaki görevliye gitmesini işaret etti, önceki sonuçlardan sonra Kanlı Ay Derebeyliği’ nin hile yaptığını düşünüyordu.

“Sıradaki!”

Sanki kimin geleceğinin farkında olmadan konuştu Üçüncü, bu hareketi klanların olduğu bölümden kahkahaların yükselmesini sağladı.

Bu sefer İkinci Büyük müdahale etmedi, sözde bağlı klanların temsilcileri yaşanan maskaralıkla gönüllerince dalga geçti.

“Kayıt taşım, buyurun!”

Jashua yanına geldiğinde Üçüncü ona bakmak için kafasını kaldırmak zorunda kaldı, standarttın üzerinde uzundu ancak bu genç çocuğun yanında kendini kısa hissetmek zorunda kalıyordu.

Pençe gibi büyük ellerini taşa hışımla bastırdı Jashua, bir nefeslik süre geçmeden ilk kat aydınlandı. İki saniye sonra ikinci kat kan kırmızıydı, toplamdaysa sadece üç saniye geçmişti.

Bir üç saniye sonra üçüncü katta aydınlandı, dört saniye daha geçince dördüncü, toplam sürenin üzerine beş saniye daha geçince beşinci kat aydınlandı.

“Bitti!”

Bunun üzerine Üçüncü sertçe bağırdı, on beş saniye zaman sınırı dolmuştu ama genç adam elini taşın üzerinden çekmiyordu.

“Devam et!”

Denetimci rolüne soyunan Üçüncü Büyük tam harekete geçecekken bir kükreme duyuldu, Tarikat Liderinin olduğu yerden gelen ses yoluna çıkan herkesin yere kapaklanmasını sağlamıştı.

Ses platforma ulaştığında tüm dikkat oraya çevrildi ve insanlar belki de hayatları boyunca sadece bir kez görebilecekleri bir sahneye şahit oldu.

Taşın başında duran yağız delikanlı altıncı katı aydınlatmıştı, hem de nasıl, gözleri kör edecek bir kırmızı ışık yayıyordu Kan Kristali.

Eli hâlen taşın üzerindeydi ama gözleri sonucu ilan edecek olan Üçüncü Büyüğe takılı kaldı.

“Geçti, Kanlı Ay Jashua, altı kan yıldızı!”

Geçti derken üç kez kekeledi ince adam, buraya bir hileyi önlemek için gelmişti ama şu anda yaptığının kendi yüzüne tükürmekten farkı yoktu.

“Kanlı Ay Jashua değil, Kanlı Ay Derebeyliği Lordu Jashua!”

Geniş omuzlu genç adam elini taştan çektikten sonra herkesin duyabileceği bir tonda konuştu, bakışları geniş meydanda toplanmış kalabalığı hızlıca süpürdü.

Sonra sırtını dönüp yürümeye başladı, yüz yılda bir olacak  şeye sahip olmuş insanların nefesi tutulmuştu.

“Bu Kutsal Ay topraklarında nasıl bir sır var!”

“Efendim, senelerdir hoyratça arama yaptık, kestik biçtik hiçbir şey bulamadık!”

Klanlara ait olan stantlarda süren konuşmaların ortak konusu buydu, anne kız iki çarpıcı figürün çıktığı topraklar yeni mahsulleriyle de onları şaşırtmayı sürdürüyordu.

“Zamanında başaramadı, neden geçerli saydılar!”

“Üçüncü Büyük ilan etti sonucu, iç işlerin tek sorumlusu olarak nasıl kabul etti bunu?”

Kalabalığın arasındaysa bambaşka bir konu tartışılıyordu, her yarışmacı için biçilen on beş saniyelik vaktin geçtiğinin farkındaydılar ama kendini zevke batırmış Şeyh devam edilmesini emretmişti.

“Cahiller, hiçbir şeyin farkında değiller!”

“Çocuk resmen gövde gösterisi yaptı, her katı tam olarak isminde geçen saniye sonrası aydınlattı!”

“İsterse, altı katıda aynı anda aydınlatabileceğinden korkuyorum!”

Topluluğun içinden yükselen seslerin yanıtı klanların olduğu yerde cevap buluyordu, hepsinin ilgisi aynı kişiye, platformdan sakin adımlarla inen Jashua’ ya yönelmişti.

“Şeyhim, ben Kanlı Ay katılımcılarının işe hile karıştırdığını düşünüyorum!”

Üçüncü büyük yerine döndüğü gibi fitne girişimine başlayacaktı, az önce düştüğü komik durumdan Kutsal Kan Tarikatı Liderini kullanarak çıkmak istiyordu.

“Seni gözlerinin keskinliği yüzünden seçtim ama sanırım senin de kör olduğun bazı zamanlar oluyormuş!”

“Kafanı az önce yanında durduğun Kan Kristaline çevir!”

Üçüncü hiç beklemediği bir karşılık gördü, daha önce zevk düşkünü yakışıklı adamı kullanarak pek çok sorunu halledebilmişti.

Artık iki konuda merakı vardı, birincisi Kanlı Ay gençleri, ikincisiyse avucuna aldığını sandığı Şeyhin değişen tavrı.

Neyse ki, birinin cevabını kısa sürede alacaktı zira Jashua yerine döndüğü an, Kan Uyumu testinin yapıldığı devasa Kan Taşının üzerinde önce ince bir çatlak belirmiş, göz açıp kapayana kadar da büyük bir gürültüyle parçalara ayrılmıştı.

————————————————————————————————————————————————

Hiç kimse cezayı kazanmaz, ödülü de. Aklınızı hak etmek, kazanmak gibi fikirlerden arındırın, ancak o zaman özgür düşünebileceksiniz.

Ursula K. Le Guin 

Seriyi güncelden takip etmek için - novelturkiye.com

Çevirmen Notu

...

Lütfen okuduğunuz bölüme yorum yapmayı unutmayınız. Unutmayın ki yaptığınız her yorum çevirmenleri cesaretlendirir ve mutlu eder. İyi okumalar.
Yorum Yap
Üyelik girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için tıklayın.
Yorumlar