Chronicles of Primordial Wars

13 Şubat 2019
Çeviri: prynn
Düzenleme: -
876 Görüntülenme
Bu bölümü 9 Kişi beğendi.

Beni Takip Edin ve Karşılığında Et Kazanın

Beni Takip Edin ve Karşılığında Et Kazanın

 

Yemekten sonra, beşi ortak çabalarla altı balık daha yakaladı.

Çiğ balık yemeyi sevdiği için bir balık ızgarada pişirilmeden Sezar'a verildi.  Kalan beş balığa gelince, Shao Xuan ve diğer dört çocuk birer tane ganimet olarak aldılar.

 

Shao Xuan dört kişiyi geri getirdiğinde, yemek teslim etmekten sorumlu olan Ge Amca, zaten mağaradaydı ve Shao Xuan'ı bulamadığı için dışarıda bekliyordu.

 

Mağaradaki çocukların biyolojik saatleri çoktan ayarlanmıştı, bu yüzden her gün yemek yeme zamanı geldiğinde doğal olarak uyanıyorlardı. Ayrıca, uzun bir gün uykusunun ardından uyandıkları an  onların en enerjik anıydı. Ancak, Shao Xuan mağarada değildi ve Ge Amca henüz yemeği dağıtamazdı. Çocuklar acıkmış ve endişelenmeye başlamışlardı, Hatta ikisi küçük bir mesele yüzünden birbirleriyle dövüştü ve ikisinin de burnu kanadı.

 

Ge amca mağaranın kenarında yemek dolu bir taş çömlekle sessizce oturdu. Çocukların kavgalarını görmezden geldi ve taş güvecin yanına gitmelerine izin vermedi. Onlarca çocuk taş güvecin  etrafında toplandı, ancak daha fazla yaklaşmaya cesaret edemediler. Yiyecekleri çalmaya çalışanlar, Ge Amca tarafından tekmeleneceklerdi ve diğerlerinden daha az yiyecek alacaklardı, sonuç olarak risk almaya cesaret edemediler.

 

Taş güvecin  kenarında oturan ve gökyüzüne bakarak bir şeyler düşünen Ge Amca, aniden bir şey fark etti ve boşlukta çok da uzak olmayan bir yere baktı. 5 çocuk ve bir kurdun yürüyerek geldiğini gördü ve  onlara liderlik eden kişiyi yeni Mağara Lideri Shao Xuan’ı. Bununla birlikte, Ge Amca’nın bakışları çektikleri şeye kaydığında gözleri büyüdü ve çok heyecanlandığından elindeki taş güveci yere  düşürdü.

..... ..

 

Shao Xuan ve yanındakiler yanına gelmeden önce, Ge amca kendini, taş çömleğin üstünden atlayıp onların yanına gitmekten alıkoyamadı, ancak yalnızca birkaç adım attıktan sonra geri döndü ve taş güveci onlara götürmek için yanına aldı. Eğer onu orada bıraksaydı, mağaradaki o veletler kesinlikle yemeği çalardı.

 

“Bu… .Bu… .Bu… Balık” mı? ”Ge Amca, Shao Xuan’ın elindeki balığa işaret ederek sordu.

Ge bu yaratığı daha önce görmüştü,  ama uzun yıllar önce nehirdeki bir kaza nedeniyle.  kabile liderleri kimsenin nehre girmesine izin vermediğinden, bir daha asla görmedi. Bugün tekrar göreceğini düşünmemişti.

 

"Onu nasıl yakaladınız?"

 

Bu kadar çok balık yakalamanın tek yolu şansının yaver gitmesidir. Bir tane oldukça nadirdir,  kıyıya büyük miktarda ölü balık vurmasına neden olacak bir şey olmuş olabilir mi? Bu mümkün olmamalı, çünkü nehri koruyan bazı insanlar vardı, bu yüzden bir şey olsaydı çoktan bildirirlerdi. Ayrıca, balığın üzerinde sopalarla vurulduğuna dair izler var.

 

Shuuuh…

 

Ge Amca, balığın açık ağzını ve keskin dişlerini gördükten sonra, yardım edemedi ancak soğuk havadan derin bir nefes çekti. O çok deneyimli bir avcıydı ve bir yaratığın görünüşünden onun karakterini ve saldırı gücünü  hesaplayabilirdi. Bu açıkça ölümcül bir yaratıktı, fiziksel yeteneklerle güçlü bir totem savaşçısı bile bu yaratıkla savaşmak istemezdi. Henüz totem güçlerinin farkında olmayan bu zayıf küçük çocukların bu balıkları nasıl yakaladığını anlayamadı.

 

Shao Xuan'ın yanındaki iki büyük çocuk daha fazla dayanamayarak Ge Amca’ya cesaretlerini göstermek için sabahki avlarından gururla bahsettiler. Tecrübeli askerlerin önünde yeteneklerini göstermek onların  av takımlarına girmelerine yardımcı olurdu ve kabiledeki çocukların yapmayı sevdiği bir şeydi.

 

Ge Amca İki çocuğun anlattıklarını  tam olarak takip edemedi, ancak avcılıkta çok fazla deneyime sahip olduğu için, onların söylediklerinden daha fazlasını tahmin edebilirdi. Shao Xuan'a anlaşılmaz bir bakışla baktı ve “İlk önce yiyeceği dağıtalım” dedi.

 

Mağaradaki çocuklar  Shao Xuan ve arkadaşlarının tuttuğu balığı  gördü ve onların etrafını sardılar. Shao Xuan’ın yanındaki  dört kişi hemen alarma geçtiler önceden iyi huylu olan Ba’nın bile yüzü kötü oldu.

Bir elini arkasındaki balığa attı, diğer eline de bir tahta sopa aldı. Birisi gelip balığı çalmaya cesaret ederse, tüm gücünü kullanacaktı.

 

Sezar, Shao Xuan’ın balığını koruduğu için, kabiledeki çocukların hiçbiri onu  çalmaya cesaret edemedi, bu yüzden gözlerini yalnızca diğer dördüne dikmişlerdi. Neyse ki, yemek  dağıtma zamanıydı, böylelikle dikkatleri tekrar dağıldı.

 

Shao Xuan  yiyecekleri ilk kez dağıtmasına rağmen, Ku'nun nasıl yaptığını daha önceden gördüğünden işi kolayca kavradı. Balığa bekçilik yapan dört kişi için yemek bile ayırdı.

 

Ge Amca sadece kenarda durdu ve Shao Xuan'ın yemekleri dağıtmayı bitirişini  izledi. Sonra Shao Xuan’ın balığına baktı, güveci aldı, tekrar balığa baktı, iki adım yürüdü, tekrar balığa baktı, gerçekten ayrılmak istemiyordu. Nehirdeki iki muhafızla olduğu gibi, onu  yemek istemiyordu sadece balıkla ilgili olanları çok merak ediyordu.

 

Maalesef, Shao Xuan, ona izleme  veya açıklama şansı vermedi, tıpkı kendisini bir anda mağara lideri yapanların bunun nedenini açıklamadıkları gibi.

 

Kabiledeki hiç kimse bu balıklara bir isim vermedi, bu yüzden Shao Xuan onlara “Pirana Balığı” dedi.

 

Shao Xuan uzun bir süre önce mağarada mağaraların üst kısmına malzeme asmak için kullanılan bazı araçlar  olduğunu fark ettmişti, en son kullanıldıklarından bu yana kaç yıl geçtiği bilinmiyordu. Shao Xuan test etmek için ilk olarak balığını kullandı, oraya asmayı başardı ve taş kanca kırılmamış gibi görünüyordu.

 

Shao Xuan'ın bunu yaptığını görünce diğer dördü de Shao Xuan'dan balıklarını asmalarına yardım etmesini istediler. Onlardan birinin bu kadar büyük bir balığı kendi başına bitirmesi mümkün değildi,  diğerleriyle paylaşmak da istemiyorlardı, bu yüzden diğer çocukların onları çalmalarını engellemek için yapılacak en iyi şey balıkları asmaktı.

 

Hasır ipin diğer ucu duvara bağlandı. Dördü de kendi iplerini tutuyorlardı, çünkü ganimetlerini korudukları zaman kendilerini daha güvende hissediyorlardı.

 

Mağaradaki diğer yetim çocuklar, o dört çocuğun kendi balıklarını tuttuklarını gördüklerinden beri, sabah Shao Xuan'ı takip etmedikleri için pişmanlık duymaya başladılar.

 

Buna karşılık Shao Xuan çocuklara şu fikri aşılama fırsatı bulmuştu; “beni takip edin ve karşılığında et kazanın.”

 

 Yarın gün boyu peşinde koşmak isterler miydi? Tabii... Fakat…

 

“Beni dinlemek zorundasınız.” dedi Shao Xuan.

 

Mağaradaki çocukların herhangi birini dinlemesi kolay değildi ve onları tekrar tekrar dövmesi bile onların Shao Xuan’ı kolayca dinlemesini sağlamazdı. Kabiledeki çocukların birçoğu çok inatçı, şiddete dayanıklı ve her şeyi riske atmaya hazırdı. Bir defa onları yenersen, sonraki sefere yine eşyalarını çalmayı veya soymayı deneyeceklerdir. “Eski mağara ustası” Ku etraftayken bile çocuklar birbirleriyle iyi geçinemiyorlardı. Birçoğu Ku tarafından dövülmüştü ve Shao Xuan bu dövüşlerin bazılarına gerçekten  tanık olmuştu. Oldukça şiddetliydi, kaybedenin iyileşip tekrar ayağa kalkması on günden fazla sürecekti.

 

Bununla birlikte, şimdi, Shao Xuan’ın “beni takip edin ve karşılığında et kazanın.” teorisi  herkesi memnun etmişti.

 

Ertesi gün, Shao Xuan bu çocuklara samanlardan ip  örmelerini söyledi. Yılın bu zamanında, hasır ip yapma için işlenebilecek çok fazla ot  vardı. Hammadde bulmak kolaydı, ancak mağaradaki herkes onları nasıl öreceğini bilmiyordu. Ebeveynlerinden beceri  öğrenen birkaç çocuk vardı, ancak aileleri vefat ettiğinden beri hiç pratik yapmamışlardı.

 

Mağarada başlangıçta yirmi yedi çocuk vardı. Önceki usta Ku ayrıldığından ve çocuklardan biri sessiz olduğundan ve çoğu zaman etrafta gözükmediğinden mağarada sadece yirmi beş çocuk kaldı. Shao Xuan, onları her grupta  beşer çocuk olacak şekilde beş gruba ayırdı. Her grupta nasıl ip örüleceğini bilen biri vardı. Sonra Shao Xuan onlara iş bölümü ve işbirliğini anlattı. Birisi ot toplamaya giderse, diğerleri ip örmekten ve taş kurtları bulmaktan sorumlu olacaktı.

 

Ancak, bu çocuklar işbirliği  yapmaya alışkın değillerdi. Aynı grupta oldukları zaman bile en ufak şeyde birbirleriyle kavga ederlerdi.

 

Shao Xuan çatışmaları bastırdıktan sonra, bir an düşündü ve ifade etme şeklini değiştirdi.

 

‘’ Artık her grup küçük bir av ekibi! Bu senin kendi av takımın! ”

 

Küçük av ekibi…

Bunlar onlarca çocuk için  sihirli sözlerdi ve hepsi bununla ilgili hayal kurmaya başladı.

 

Kabileden gelen bu çocukların aklında, “avcılık takımı”, yalnızca totem güçlerine sahip savaşçıların katılabileceği, çok süslü ve parlak bir terimdi.

Bir avcı ekibine katılmak, çok fazla yemek anlamına gelir.

Küçük bir av ekibine katılmak çok heyecanlı ve beklenmedik bir şeydi! Avlanmaya başlayabilirlerdi!

 

Shao Xuan kalabalığa baktı ve “Tamam, şimdi kim çıkıntılık yapmak ve  emirlerime itaatsizlik etmek istiyor ya da kim diğerleriyle dövüşmeyi seviyor? Bunlardan birini kim yapmayı planlıyorsa öne çıksın onlar bu göreve dahil olmayacak!” dedi.

 

Kimse kıpırdamadı.

 

En önünde duran çocuk çevresine baktı ve kendini diğerlerinden çok uzakta gibi hissetti, bu yüzden vazgeçmek isteyen biri olarak anlaşılırım korkusuyla aceleyle  geri adım attı.

 

Grubundaki başka bir çocuğu daha yeni döven biri de oldukça ciddi  davrandı ve orada durmaya devam etti; çok az bile olsa  “birbirleriyle dövüşmeyi seven” insan türüne ait olduğunu hissetmiyordu.

 

“Güzel, kimse şimdi vazgeçmek istemediğine göre, hadi gidelim! Size  emirleri yerine getirmeniz için bir hatırlatma! Kurallara uymayanlar, küçük av ekibinden atılacak! ”

 

Shao Xuan “av ekibini” bir tehdit olarak kullandı, çünkü neyden korktuklarını biliyordu. Bu çocuklar kötü huylu ama basit fikirliydiler. Neye değer verdiklerini bildiğiniz sürece onları kontrol edebilirdiniz.

 

Beklendiği gibi, bu sefer çok daha iyi davrandılar.

Ancak, gerçek görev geldiğinde, bu tahmin edildiği  kadar kolay olmadı.

 

Nehir kenarında…

 

İki koruyucu avcı çok  uzakta değillerdi ve Shao Xuan'ın çocuklara balık tutmalarını emretmekle meşgul olmasını izlerken, gülümsediler.

 Bir anlık öfkeyle, bazı çocukları biraz döverdi  ve dövülüp yere yuvarlanan çocuk ayağa kalkar, yüzündeki kanı bir gülümsemeyle siler ve normal bir şekilde  çalışmaya geri dönerdi.

 

Bugün donuk gözleri parıldıyordu, özellikle de sudan çıkmış bir balık gördüklerinde, Hatta bazıları heyecan ve coşku duygularını belli etmek için birkaç takla bile atacaktı.

 

Balığın, etlerini kolaya koparabilecek ağız dolusu keskin dişleri ve o saldırgan karakteri olmasa; kollarıyla balığı kucaklar ve  özel işaretlerini bırakmak istiyormuş gibi büyük bir ısırık alırlardı.

 

Shao Xuan günlerce onları balık tutmaya götürürdü. Sularda çok sayıda balık vardı, bu yüzden her gün bol bol  balık yakalıyorlardı. Boş bir mideyle yemiş olsalar bile, artıklar kalırdı. Ancak, belki açlık korkusundan dolayı, bekli doğaları gereği bu çocuklar kötü günler için yiyecek depolamayı düşünmüşlerdi. Bazıları ebeveynlerinden alışkanlık edinmişti, ötekiler  ise sadece diğerleri ne yaparsa körü körüne takip ediyordu.

 

Yetim mağarasındaki çocuklar için, o birkaç gün orada yaşadıkları en mutlu günleriydi  ve zaman geçtikçe her zamankinden daha enerjik görünüyorlardı. Bazı uykucular Shao Xuan'dan daha erken kalkar  ve onu uyandırırlardı. Geceleri yere yatarlar ve dikkatlice tepede asılı duran büyük balıklara bakarlardı. Ateş södükten bile bakmaya devam ederlerdi. Shao Xuan bazen gecenin ortasında onların  kıkırdamalarını duyabiliyordu ki bu çok ürperticiydi… Kahretsin!

Lütfen okuduğunuz bölüme yorum yapmayı unutmayınız. Unutmayın ki yaptığınız her yorum çevirmenleri cesaretlendirir ve mutlu eder. İyi okumalar.
Yorum Yap
Üyelik girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için tıklayın.
Yorumlar
OkuyucuS0 (1478 puan) Üye
2019-08-19 18:02:37
İyi bir lider hem döver hem sever
yasin45161 (12 puan) Üye
2019-06-15 21:42:21
İyi bir lider her zaman duruma göre karar verebilmeli Aynı bizimki gibi