POPÜLER NOVEL GÜNCELLEMELERİ

Gourmet of Another World Bölüm 28: Dokuz Mayalama Metodu ve Buz Kalpli Yeşim Şarabı

Çeviri : Beth
Düzenleme : Residenttt
Okunma : 572
Tarih : 04 Eylül 2018
Önceki Bölüm Sonraki Bölüm

Bölüm 28: Dokuz Mayalama Metodu ve Buz Kalpli Yeşim Şarabı

   Gece çökmeye devam ettikçe iki hilal ay, karanlık gökyüzünde birbirlerine yaklaştılar ve bütün gökyüzüne tül gibi ay ışığı yaydılar.

   Hafif Rüzgar İmparatorluğunun imparator şehri -Saklı Ejderha Kıtasındaki en yoğun şehirlerden biri- gece yarısında hâlâ ayaktaydı. Sokaklar, insanlarla canlanmıştı ve parlak ışıklar şehir boyunca görülebiliyordu.

   Ouyang köşkü, imparator şehrin iki ana yolunun arasında konumlandırılmıştı. İmparatorluk sarayının dışında olan iki köşkten birisiydi. Diğeri ise Xiao köşküydü.

  Ouyang köşkünün büyük salonunda Ouyangların üç barbarı başlarını önlerine eğmiş halde diz çökmüşlerdi. Yüksekte oturan yaşlı adama bakmak için kafalarını kaldırmaya cüret edemiyorlardı.

   Yaşlı adamın aşağısında, kıllı orta yaşlı bir adam çaresizce bekliyordu.

   “Sen aptal mısın?! Alçak herif, şu üç oğluna bir bak! İmparator şehirde çıplak bir şekilde koşmak mı? Neden senin gibi vefasız bir oğul yetiştirmek için uğraştım ki? Bu yaşa gelmiş olsan da beni hâlâ rezil ediyorsun! Senin yüzünden bütün itibarımı kaybettim!”

   Yaşlı Ouyang çok öfkeliydi ve sesi Ouyang köşkünün her yerinden duyulabiliyordu. Azarlamasını sürdürürken Ouyang Zongheng’i gösteriyor ve tükürükleri oğlunun üzerine fışkırıyordu. Hatta parmağı, Zongheng’in alnını dürtüyor ve bu da her dokunuşta oğlunun sendelemesine sebep oluyordu.

   Hafif Rüzgar İmparatorluğunun generali olan Ouyang Zongheng, babası tarafından azarlanırken öfkesi ancak içinde tutabiliyordu. Sinirlenmeye cesaret etti fakat dışarı vurmaya edemedi. Öfkesini ancak hayal kırıklığı olan oğullarına gösterebilmişti.

   “Siz üçünüz aptal mısınız? Ben size Xiaoyi’yi alıp getirmenizi söyledim, halkın içinde çıplak koşmanızı değil! Ciddi anlamda itibar kaybetmeme sebep oldunuz! Dışarıya çıktığınızda Ouyang ailesinden olduğunuzu söylemeyin sakın!” diye bağırdı Ouyang Zongheng.

   Halkın içinde çıplak bir şekilde koşmak, ciddi miktarda itibar kaybetmelerine sebep olan bir olaydı. Birkaç gün önce o, oğlu milletin ortasında çıplak koştuğu için sahtekar Sol Bakanına gülüyordu. Ve şimdi onun oğulları da aynı şeyi yapmıştı ve hatta grup halinde gitmişlerdi. Diğer imparatorluk bakanlarının karşısında kesinlikle bir itibar kaybı yaşamıştı.

   Ouyangların üç barbarı bir şey söylemeye cesaret edememişlerdi. Hâlâ öfkeli olan babaları ve dedeleri karşısında söyledikleri her şey yanlış olurdu.

   Büyük salondaki tansiyon tam da zirveye ulaştığında girişte küçük bir kafa gözüktü ve içeriye baktı. Bu Ouyang Xiaoyi idi.

   “Büyükbaba, baba… Xiaoyi geri döndü!” Ouyang Xiaoyi, yüzündeki bir gülümsemeyle bir anda kapının arkasından önüne geçti.

   Yaşlı Ouyang, Ouyang Xiaoyi’yi görünce ifadesi hemen nazik ve asil bir hal aldı. Ona doğru yürüdü ve “Aman Tanrım, benim küçük değerli kızım. Büyükbabanı gerçekten korkuttun. Kötü birisi tarafından kaçırıldığını bile düşündüm. Gel, büyükbabanın bir yerinin incinip incinmediğini görmesine izin ver. Aman Tanrım, şuna bak, daha da zayıflamışsın…” dedi.

   Yaşlı Ouyang, gözlerindeki tutkuyla Ouyang Xiaoy,’nin başını sevgiyle okşadı.

   Ouyang Zongheng’in yüzü de gülümsemelerle dolmuştu. “Benim uysal kızım, bir daha evden kaçma. Şimdilerde imparator şehir güvenli değil. Bu süreç bitene kadar bekleyelim ve sonra baban seninle birlikte evden uzaklaşacak.”

   Ouyangların üç barbarı ifadesizce bu beklenmedik sahneyi izliyordu. Aynı zamanda ise bu dünyanın ahlaksızlıkla dolu olduğunu hissetmişlerdi. Kardeş olmalarına rağmen davranışları arasındaki fark neden bu kadar fazlaydı?

    Ouyang Zongheng, onların bakışlarını hissetti ve hemen ciddi bir ifadeye büründü. Burnunu çekti ve “Neye bakıyorsunuz? Acele edin ve eğitime gidin. Eğer bu yıla kadar beşinci sınıf savaş krallığına ulaşamadıysanız bu sefer ulaşacaksınız.” dedi.

   Ouyangların üç barbarı keyifsiz ve olabildikleri kadar hızlı bir şekilde oradan uzaklaştılar. Ayrılırlarken bile küçük kız kardeşlerine kaş göz ediyorlardı.

   Şap!

   Yaşlı Ouyang ciddi bir ifade takındı ve büyüklük taslayan Ouyang Zongheng’in kafasına vurdu ve “Neye bakıyorsun? Acele et ve eğitime git. Eğer bu yıla kadar altıncı sınıf savaş imparatorluğuna ulaşamadıysan bu sefer ulaşacaksın.” dedi.

   Ouyang Xiaoyi bu manzarayı görünce hemen yüksek sesle bir kahkaha patlattı. Sonra, yaşlı Ouyang’ın sakalını tuttu ve kıkırdamaya devam etti.

…  

   Bu Fang mutfakta, dolaptan bir çanta unu sakince alıyordu. Un, sistem tarafından hazırlanmıştı ve en yüksek kaliteydi.

   Diğer ödülü hazırlıyordu; Golden Shumai.

   Shumai, Bu Fang için yabancı bir şey değildi. Hamurun içine bir şeylerin doldurulduğu ve bambu buhar aletinde pişirilen bir atıştırmalıktı. Nar gibi şekillendirilmiş olan kahvaltıda yenilebilirdi ve oldukça lezzetliydi. Xiaolongbao ve gyozanın ikisinin de iyi yanlarını taşıyordu.

   Shumai’nin derisinin fermantasyon sürecinden geçmesi gerekmiyordu bu yüzden Bu Fang yoğurulmuş hamuru bir yüzünün üzerine koydu. Sistem tarafından sağlanan tarife göre bu Golden Shumai’nin geleneksek shumaiden farklı bir pişirilme yöntemi vardı. Sıradan Golden Shumaide unun içine biraz eklenen bal kabağı tozu vardı; ki bu da shumainin altın renginde olmasıyla sonuçlanıyordu.

   Ancak Bu Fang bu yöntemi kabul etmemişti. Sebebi ise bal kabağı tozunu eklemenin unun yapısını kaybettirecek olması ve yemeğin tadını geliştirmeyecek olmasıydı.

   İşte bu yüzden birkaç Fırtına Güvercini yumurtasının sarısını aldı ve un karışımının içine ekledi. Böyle yaparak shumainin yapısı Fırtına Güvercininin yumurtasının kokusuna sahip olacak ve altın rengine bürünecekti.

   Sıradaki aşama shumaiyi doldurmaktı. Aslında shumaiyi doldurmak için standart bir malzeme yoktu fakat sistemin sağladığı tarifte et ile doldurulması gerektiği belirtilmişti.

   “Seçilmiş olan et, Vahşi Adalardan Alev Domuzunun bonfilesidir. Et, zengin ruh enerjisi ve yağ ile doludur fakat yağlı bir yapıya sahip değildir. Muhteşem bir et malzemesidir.” Sistem ciddi bir tonla tanıttı.

   Bu Fang kafasını salladı ve dondurucudan Alev Domuzunun bonfilesini çıkardı. Etin yüzeyi gerçekten de ince bir ateş katmanıyla kaplanmıştı, üzerindeki belirgin mozaik yapı görülebiliyordu.

   Domuz etini yumuşatmak için mutfak bıçağını kullandıktan sonra Bu Fang eti kesmeye başladı. Kesim hızı oldukça hızlıydı ve her attığı kesik dikkatlice hesaplanmış gibiydi. Domuz etinin her parçası ağustos böceğinin kanatları kadar ince bir hal almıştı.

   Etin hepsini küp küp kesmeyi seçmemişti; yarısı küp küp doğranmış ve diğer yarısı dilimlenmişti. Sonra küp küp doğranmış et ile küp küp doğranmış olan ruh enerjisi zengin sebzeleri karıştırdı ve -ağustos böceğinin kanatları kadar ince olan- et dilimlerini onları sarmak için kullandı.

   En üstünde aralık bıraktığı shumainin derisi ile sarıldığında küçük ve eşsiz shumai hazırdı.

   Bu Fang gerçekten çok hızlıydı, bir shumaiyi sarmak için sadece yirmi saniyeye ihtiyacı vardı. Tek bambu aleti için dokuz shumaiyi Bu Fang tamamladı ve bambu buhar aletine koydu.

   Bambu aleti de sistem tarafından sağlanmıştı, hafif morumsu bir bambu kullanılarak yapılmıştı.

   Bu Fang, shumainin tamamlanmasını beklerken diğer ödülünü aldı: şarap yapma tekniği.

   Şarap, gurme yemeğinin bir başka türüydü. İyi bir şarapla aromanın kendisi insanları sarhoş etmek için yeterliydi.

   Bu Fang dükkanında hep şarap servis etmek istemişti. Ancak sistem hiç ondan bahsetmemişti. Bir anda şarap yapma tekniğini ödül olarak alacağını tahmin etmemişti.

   “Şarap yapma tekniği: Buz Kalpli Yeşim Şarabı, Dokuz Mayalama Metodu ile üretilir. Bira yapımcısının mayası aralıkta yapılır ve ocakta buzu çözülür. Sonra 15 kg maya, elli litre ruh tatlı suyu ve -Hafif Rüzgar İmparatorluğunun kuzeyinden- yüksek kaliteli Ejderha Kanı Likörü kullanılır. Her üç günde bir kez ve toplamda üç kez mayalandıktan sonra şarap hazırdır.”

   “Bu şarap yapma tekniği… Kulağa inanılmaz geliyor.” Bu Fang açıkçası anlamamıştı ama yine de anlatımdan etkilenmişti. Peki bu kadar karmaşık bir süreç ile bunu bitirmek ne kadar zaman alacaktı?

   “Sistem, fermantasyon zamanını azaltan ve şarap üretim hızını artıran gelişmiş Dokuz Mayalama Metodunu verdi. Günde bir dönüşüm ile şarabı üretmek için sadece üç gün gerekli.”

   Bu Fang şaşırdı, sonra kafasını salladı. Eğer şarabı üretmek için sadece üç gün gerekiyorsa hâlâ onu dört gözle beklemek zorundaydı. Sadece onu düşününce bile içi kıpır kıpır oluyordu.

   Neyse ki o Buz Kalpli Yeşim Şarabını hayal ederken Golden Shumai başarıyla tamamlanmıştı.

   Bu Fang dikkatini yeniden toplayıp dikkatlice mor bambu buhar aletini tuttu ve yavaşça kapağı kaldırdı.

   Duman hemen dışarıya fırlamış ve havayı ferahlatıcı tatlı bir kokuyla doldurmuştu. O dumanı ise bir altın ışık ışını delmişti. Sonra tam da Bu Fang’in gözleri önünde bu ışık ışını yavaşça büyüdü ve aniden gözlerini doldurdu.

   Bu, parlak ve büyüleyici bir altındı!

Önceki Bölüm Sonraki Bölüm

Lütfen okuduğunuz bölüme yorum yapmayı unutmayınız. Unutmayın ki yaptığınız her yorum çevirmenleri cesaretlendirir ve mutlu eder. İyi okumalar.

Yorum Yap

Üyelik girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için tıklayın.

Yorumlar (1)

733 puan
blade2 ay önce
Üye
Çeviri ve edit için teşekkürler